Kozaki damskie – hit czy kit?

Buty z cholewami to buty które wyposażone są w wysokie cholewy (zaskoczona?). Poważnie mówiąc, istnieją trzy główne rodzaje butów i prawdziwa modystka ma je wszystkie – kozaki damskie, glany czy sztyblety. Poza wyspecjalizowanymi butami, takimi jak buty narciarskie, śniegowce czy kalosze, na rynku znajdziesz także bardziej ogólne i wszechstronne obuwie damskie, na przykład w sklepie https://zoio.pl/obuwie/kozaki-botki. Moje podstawowe trzy rodzaje butów to są:

  • Sztyblety, charakteryzujące się elastycznymi panelami z gumy, lycry, lub spandeksu po bokach buta
  • Ciężkie buty bojowe, czasem mówi się glany, zainspirowane mundurami żołnierzy
  • Kozaki damskie, o niskim obcasie i przeważnie wysokiej cholewie

Wszystkie te buty są dostępne w różnych długościach – botki do kostek, do łydek, albo wysokie buty do kolan.

kozaki damskieWysokość botków do kostek jest bardzo wszechstronnym wyborem i prawdopodobnie najbardziej uniwersalnym. Takie botki dobrze łączą się z ładnymi spodniami, spódnicami i sukienkami. Jeśli chcesz pokazać nogi, buty do kostek sprawdzają się dobrze – szczególnie w przypadku wzorzystych spodni lub dopasowanych rajstop, które kozaki damskie najczęściej zakryją.

Buty do połowy łydki mogą być problematyczne – przecinają nogi, więc jeśli jesteś raczej niską kobietą, mogą optycznie skrócić wygląd. Najlepszym rozwiązaniem jest uniknięcie kontrastu między butem a nogą czy nogawką. Czarne kozaki damskie z matową cholewą możesz nosić z nieprzezroczystymi czarnymi legginsami i unikać białych spodni!

A wysokie buty do kolan są całkiem uniwersalne. Jeśli sięgną one wysoko i są dobrze dopasowane do twoich nóg, mogą bez wątpienia pokazać Twoje zgrabne nogi! Takie buty nosi się po to, by się pokazać, nie bój się więc wzorów wytłoczonych w skórze czy odważniejszych dodatków jak ćwieki.

I oczywiście obcasy tych butów są dostępne w różnych wysokościach. Buty bojowe są często płaskie lub mają grube koturny – to sprawia, że wyglądają i czują się bardzo wszechstronne i łatwe w chodzeniu. Wiele butów ma jednak grube, stabilne i wygodne obcasy lub kliny. Rzadko kiedy kozaki damskie mają niebosiężne obcasy na szpilce, ponieważ mogą one wyglądać nieco dziwnie – mały obcas nie wygląda dobrze, gdy jest połączony z wysokim kozakiem. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz mieć jeden lub dwa płaskie buty dla wygody w zimie, najlepiej niepoślizgowe, o dowolnie wysokiej cholewie. Dobre obcasy mogą dodać nawet 10 centymetrów do twojego wzrostu.